Hizmet

iBG-izmir hizmet birimleri; geniş bir yelpazeye sahip olup, araştırmalara ve endüstriye hizmet verecek güncel teknolojiler ile donatılmış alt yapıya sahiptir. Merkezimizdeki özellikli laboratuvarların ve hizmetlerin mevcut durumları aşağıda listelenmiştir.

Tablo 1. iBG-izmir hizmet birimlerinin mevcut durumu
Hizmet Birimi Sorumlusu Hizmete Başlama Tarihi
Akış Sitometrisi ve Hücre Ayrımlama Laboratuvarı Gerhard Wingender 2014 (Aktif)
Vivaryum (Deney Hayvanları Merkezi) Umur Keleş 2015 (Aktif)
Genel Cihaz Kullanım Servisi Bilge Kılıç 2016 (Aktif)
Histopatoloji Laboratuvarı Ayça Danyeli 2016 (Aktif)
Elektron Mikroskopik Görüntüleme Laboratuvarı Alper Bağrıyanık 2016 (Aktif)
Optik Görüntüleme Laboratuvarı Serhat Tozburun 2016 (Aktif)
Genomik ve Biyoinformatik Birimi Yavuz Oktay 2016 (Aktif)
Açık Lab. Bilge Kılıç 2017

Akış Sitometrisi ve Hücre Ayrımlama Laboratuvarı
Akış Sitometrisi ve Hücre Ayrımlama Laboratuvarı, 2014 yılından itibaren, yüksek kalite ve düşük maliyetli akış sitometrisi ile çok parametreli hücre sıralama hizmetlerini sunmaktadır. Laboratuvarımızda 4-2-2 konfigürasyonunda 2 adet akış sitometrisi cihazı, 8 renk, 3 lazer sistemli ve aynı anda 4 hücre tipini ayrıştırabilen 1 adet hücre sıralama sistemi bulunmaktadır.

Vivaryum (Deney Hayvanları Merkezi )
Deney Hayvanları Merkezi, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan çalışma iznine sahip olup, biyomedikal araştırmalar için gerekli fare ve zebra balığı hayvan modellerini yetiştirmektedir. iBG Vivaryum’daki model hayvanlar; rejeneratif tıp, kanser, ilaç geliştirilmesi ve testleri, metabolik hastalıklar, yapay organ geliştirilmesi gibi temel ve translasyonel araştırma alanlarında kullanılmaktadır. Modern altyapısı, yüksek barındırma kapasitesi ve tecrübeli ekibiyle iBG-Vivaryum, Türkiye ve Avrasya’da önde gelen deney hayvanı araştırma merkezlerinden biri olmaya adaydır.

Genel Cihaz Kullanım Servisi
Genel Cihaz Kullanım Servisi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile diğer kurum ve kuruluşların araştırmacılarına enstitümüz cihaz ve ekipmanlarından faydalanma imkanı sunarak, ulusal ve uluslarası proje ve bilimsel çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Histopatoloji Laboratuvarı
Histopatoloji Laboratuvarı, birim sorumlusu (Patoloji Uzmanı Dr) ve iki personel ile (Patoloji uzmanı Dr ve teknisyen) insan ya da hayvan dokularının çalışıldığı araştırmalara; doku takibi, sitoloji örneği hazırlığı, histokimya, immunhistokimya, immunfloresan boyama yöntemlerini kullanarak hizmet sağlamaktadır.

Elektron Mikroskopik Görüntüleme Laboratuvarı
EM Görüntüleme Laboratuvarı, 1 adet elektron mikroskop (SEM – STEM, EDX) ve numune hazırlama sistemi (kritik nokta kurutma ve altın kaplama), aynı zamanda korelatif mikroskopi sistemi (elektron mikroskobu ve konfokal mikroskoplarının kombinasyonu) hizmetleri ile 2016 yılının ikinci çeyreğinden itibaren faaliyete geçecektir.

Optik Görüntüleme Laboratuvarı
Her seviyeden mikroskop kullanıcılarına uygun maliyetlerde eğitim, ve temel bilim ve klinik tıpta çalışan uzman kişilere modern mikroskoplara erişim hizmeti vermektedir. Servisin sahip olduğu çeşitli mikroskop yaklaşımları şu şekilde sıralanabilir: canlı hücre görüntüleme için motorize edilmiş inverted floresan mikroskop, yarı motorize edilmiş upright floresan mikroskop, eğik ve parlak alan aydınlatmaları için stereo mikroskop, merkezsiz faz zıtlıklı inverted mikroskop, motorize edilmiş geniş açılı, kameralı, flüoresans eklemeli upright mikroskop, parlak alan upright mikroskop, kameralı faz zıtlıklı/flüoresans mikroskop, ve lazer tarayıcılı konfokal mikroskop. Servisin tamamen işlevsel hale geçirilme tarihi olarak 2016’nin ikinci çeyreği öngörülmektedir.

Genomik ve Biyoinformatik Birimi
Yeni nesil dizileme teknolojisine dayalı DNA/RNA dizilemelerinin yapıldığı, yüksek kapasite, derinlik ve detaylandırıldığı birimimizde standart ve ileri düzey biyoinformatik analizler de yapılabilmektedir. Bu kapsamda, Illumina MiniSeq, Illumina NextSeq500, Fragment Analizör, Biyoanalizör sistemlerinin bulunduğu birimimizde 200 çekirdek, 10Tb işlemci ve 1Pb depolama alanına sahip yüksek başarımlı hesaplama cihazı ile biyoinformatik analizler yapılabilmektedir.

Açık Lab.
iBG-izmir -1 katında yer alan araştırma laboratuvarının (B005) yönetim tarafından belirlenmiş ortak alan ve cihazlar ile birlikte bir veya birden fazla laboratuvar bencinin ve/veya hücre kültürü odasının araştırma yapmak isteyen (7’den 7’e) herkese dönemsel olarak kiralanmasıdır.